6 grudnia, na scenie Magazynu Kultury w Kolanku No. 6, ul. Józefa 17 w Krakowie, od 20.00 zagramy koncert wraz z Michalem Smetanką ze Słowacji, muzykiem, pedagogiem i etnografem, doktorem etnomuzykologii, budowniczym tradycyjnych instrumentów pasterskich i badaczem źródłowych kultur Karpat. Nasza współpraca i przyjaźń trwa od tzw. niepamiętnych czasów, czyli niemal od samych początków Projektu Karpaty Magiczne. Koncert i muzyczny projekt, który nazwaliśmy Izvor stał się możliwy po kilku sezonach wspólnych warsztatów, nauki, rozmów, prób i wędrówek po Górach Lewockich. Do tego specjalnego, ożywczego źródła (izvor – we wszystkich językach karpackich) postaramy się zbliżyć z wielu stron, zgodnie z naszymi zainteresowaniami, temperamentami muzycznymi i zapatrywaniami na istotę i energię dźwięku. Działaniom muzycznym będą tym razem towarzyszyć wizualia by jarek tokarski a.k.a. wobix:
wobix – niedoszły magister filmoznawstwa, twórca filmów, animacji i szeroko pojętej sztuki multimedialnej. Jedna z jego praca znalazła się w Muzeum Narodowym. W swoich wizualizacjach używa remixów własnego materiału, ale też najlepszego found footage.
http://vimeo.com/wobix/videos/
A muzycznie sprawy mają się tak:
IZVOR ::
PO DWÓCH STRONACH ŹRÓDŁA ::
JEDNA STRONA: reliktowe instrumenty karpackie i ich etnobotaniczne aspekty, travnice: kobiece pieśni pracy (archaiczne pieśni Karpat)
DRUGA STRONA: komponowane w czasie realnym struktury alikwotowe, generowane na pograniczu zjawisk akustycznych i ich wzmocnień/przetworzeń.
Michal Smetanka – reliktowe, pasterskie instrumenty karpackie, śpiew, instrumenty perkusyjne
Anna Nacher – głos, gitary, mini harmonium, elektronika, przedpotopowy automat perkusyjny&what not
Marek Styczyński – reliktowe, pasterskie instrumenty karpackie, analogowe generatory i motophon, modyfikowane cymbały santoor
W programie spotkania i koncertu m.innymi travnice – kobiece pieśni pracy oraz inne archaiczne pieśni rusińskie wschodniej Słowacji, opracowane na podstawie najstarszych zapisów etnomuzykologicznych.
W dodatku świętujemy także 10 urodziny Stowarzyszenia Edukacji Nieformalnej KULTURATKA i z tej okazji podczas koncertu przewidujemy wspólnie z Kulturatką i Magazynem Kultury trochę miłych niespodzianek, w końcu to 6. grudnia i grzeczni zostają nagrodzeni! (a grzeczni byliśmy wszyscy).
W 2013 roku Karpaty Magiczne wejdą w 15 rok działalności i szykuje się kilka ciekawych inicjatyw i fundamentalnych zmian.
Ostatnie dni roku 2012 wokół Sylwestra spędzimy na rozmowach, spacerach, zajęciach etnobotanicznych i pracy z głosem w górskim ośrodku Sopatowiec. Nasze zajęcia odbędą się na zaproszenie Krakowskiego Warsztatu Jogi i cieszymy się na wszystkich starych i nowych znajomych w tym specjalnym miejscu.