Będziemy mieli własny mini-festiwal w październiku, stąd prowokacyjny – przyznajemy – tytuł notki. Moglibyśmy też napisać o jesiennej ofensywie, ale tego rodzaju uszczypliwość łatwo można byłoby obrócić na naszą niekorzyść, a i język militarny jest nam raczej obcy. Tak czy owak, najbliższe dni spędzimy na pokładach rozlicznych wehikułów w Polsce zachodniej. Mini-trasa jest właściwie trasą koncertowo-książkową, gramy bowiem niejako przy okazji promocji naszych książek, czyli:
Anna Nacher, Rubieże kultury popularnej. Popkultura w świecie przepływów, Galeria Miejska Arsenał, Poznań 2012
Książka poświęcona jest pytaniu, co się stało dzisiaj z kontrkulturą? Czy można wyśledzić ją w obecnych czasach i gdzie jej szukać? Na czym dzisiaj polega bycie na offie? Kolejne rozdziały poświęcone są m.in. pograniczom muzyki popularnej i polityki; śladom kolonializmu w muzyce świata; ekologii jako stylowi życia, projektowaniu zaangażowanemu i modzie zrównoważonej; cyberaktywizmowi i mediom taktycznym; kulturze slow; enteogenom, psychedelikom i neoszamanizmowi; partyzatce ogrodniczej, ogrodom mobilnym i nowej miejskiej ekologii; hipsterom. Fragmenty niebawem będą dostępne w sieci.
Marek Styczyński, Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów: przewodnik alternatywny / wprowadzenie do etnobotaniki, Wydawnictwo Ruthenus, Krosno 2012
Książka jest tym, co zapowiada w podtytule: wprowadzeniem do etnobotaniki z perspektywy kultury Karpat i Bałkanów; można tutaj znaleźć zarowno elementy wiedzy tradycyjnej, jak i pionierskie w Polsce opracowanie wątku obecności alchemików w Karpatach. Wiele opowieści ma swoje źrodło w blogu Marka Styczyńskiego: http://plasnieciewbudyn.blogspot.com, a kontynuację można odnaleźć na jego najnowszej stronie, http://etnobotanicznie.pl Marek Styczyński konsekwentnie drąży własne etnobotaniczne ścieżki i prowadzone przez niego warsztaty nie polegają ani na miejskich poradach ogrodniczych, ani nie ograniczają się do alternatywnych roślin jadalnych – jako leśnik i specjalista od ochrony lasów gorskich a jednocześnie muzyk od wielu lat eksplorujący tajniki tradycyjnego instrumentarium Karpat i Bałkanów interesuje się przede wszystkim stykiem dzikiej przyrody i aktywności kulturotwórczej.
A oto dokładny program:
6.10, (sobota) Chorzów, Rebel Garden, Al. gen. J. Ziętka 7 (obok bramy ZOO) godz. 20.00 – koncert Projektu Karpaty Magiczne (w składzie: Anna Nacher, Marek Styczyński, Małgorzata “Tekla” Tekiel – gitara basowa)
7.10, niedziela, Katowice, Dobra Karma, ul. św. Jacka 1, godz. 18.00 – spotkanie dyskusyjne wokoł książki “Rubieże kultury popularnej”, prowadzi dr Monika Górska-Olesińska
8.10, poniedziałek, Wrocław, Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2, godz. 18.00 – spotkanie dyskusyjne, godz. 19.00 – koncert Projektu Karpaty Magiczne (w składzie: Anna Nacher & Marek Styczyński).
9.10, wtorek, Poznań, Galeria Miejska Arsenał i Klub Meskalina, Stary Rynek 6, godz. 18.00 spotkanie dyskusyjne wokół książki Anny Nacher, godz. 20.00 w Klubie Meskalina naprzeciw Galerii – koncert Projektu Karpaty Magiczne (w składzie: Anna Nacher & Marek Styczyński)
Zapraszamy!
Aniu , nie wiem czy wiesz ale jest problem z nabyciem twojej książki w Krakowie. W lecie zamówiłem ja przez księgarnię w Bunkrze Sztuki. Arsenał nie odpowiada na zamówienie . Po kilku wizytach straciłem nadzieję. Powiedz jak to dostać. Pozdrawiam
Księgarnia Bunkra Sztuki najwyraźniej stała się ostatnio przedsięwzięciem niemal czysto towarzyskim, a książek – wydawnictw innych niż Krytyki Politycznej i Korporacji Ha!Art praktycznie tam nie ma. Sprawdziłam i niestety, w Gandalfie (już) jej nie ma, ale jest w dwóch innych księgarniach internetowych, wykaz jest tutaj: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/147989/rubieze-kultury-popularnej-popkultura-w-swiecie-przeplywow#buy. Można też zamowić bezpośrednio w Galerii Arsenał: http://www.arsenal.art.pl/publikacja/. Wreszcie widziałam Rubieże w Księgarni Naukowej na Podwalu (jakiś czas temu). Niestety, nie mam zbyt wielkiego wpływu na dystrybucję 🙂 21. listopada będzie spotkanie dyskusyjne w Bunkrze Sztuki i podejrzewam, że książkę będzie można wtedy kupić.