Karpaty w Gdańsku

DSC_6118W Nowy Rok wkroczymy z Karpatami w Gdańsku – mieście zawsze nam bliskim i zawsze inspirującym. Trudno nam zliczyć, ile koncertów graliśmy nad Bałtykiem w 20-letniej historii naszego projektu, tutaj urodził się cykl trzech płyt w serii Biomusic na czele z Bałtyckimi szeptami. Nie chodzi o kombatanctwo ani nostalgię, ale o olbrzymią dawkę wdzięczności wobec wielu ludzi i wielu instytucji – niepowtarzalnego, poetyckiego i trochę nie z tej ziemi Teatru Snów, gościnnej dla zwierząt i ludzi Stacji Morskiej w Helu, jedynego w swoim rodzaju miejsca na mapie kulturalnej Polski, czyli legendarnego Klubu “Plama” na Zaspie (pod opiekuńczą, ale mocną 🙂 dłonią niezrównanej Elwiry Twardowskiej, a później godnego następcy Szymona Wróblewskiego) i w ogóle Gdańskiego Archipelagu Kultury (z jedną ze znaczących wysp także w domu kultury w Orunii), w ostatnich latach Stowarzyszenia SUM, które powierzało nam dwukrotnie oprawę plenerowego widowiska Misterium Męki Pańskiej. A po drodze był jeszcze oczywiście klub Żak. Dlatego nasze związki z Gdańskiem zawsze będą wyjątkowe i zawsze chętnie wracamy między spektakularne murale na Zaspie, stalowe żurawie w byłej stoczni i kłaniamy się w pas Neptunowi na Długim Targu, z wdzięcznością chłonąc niepowtarzalny smak wszystkich opowieści, którymi raczyli nas Przyjaciele na przestrzei lat. Gdańsk to dla nas miejsce pięknych opowieści i energii dźwięku mocno zakorzenionej w tutejszej przestrzeni. Jeśli dobrze się zastanowić, to nasza Wielka Podróż na Północ, która wyznaczyła niemal całą oś projektu w ostatnich latach, ropoczęła się nad Bałtykiem.

Rozpocznijmy więc pod dobrowróżbnym znakiem tęczy okalającej Kebnekaise (na zdjęciu powyżej), niech otworzy Nowy Rok, nowy etap, nowe podróże i nowe przestrzenie.

Kebnekaise, którą w ciągu raptem ośmiu lat, jakie upłynęły od czasu, kiedy robiliśmy zdjęcie, zmiana klimatyczna skurczyła o ładnych kilka metrów i pozbawiła miana najwyższego szczytu Skandynawii (stopił się lodowiec pokrywający jej szczyt). I o tym też powiemy w Gdansku, w dwóch wykładach towarzyszących naszemu koncertowi w PATIO ASP.

A zatem zapraszamy:

11. stycznia, Gdańsk, Patio ASP, Targ Węglowy 6

Karpaty Magiczne / wykłady + koncert

wykłady od 12.00

dr hab. Anna Nacher, Hybrydowa sztuka świata kryzysu ekologicznego;

mgr inż. Marek Styczyński, Czym jest permakultura? 5 lat działania Ośrodka Praktyk Bioregionalnych BIOTOP LECHNICA plus koncert (o 18.00), wstęp wolny dla wszystkich

18.00: koncert Karpaty Magiczne (Anna Nacher, Marek Styczyński, Andrzej Widota)

Więcej o wydarzeniu

Event na FB

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.