2014 – podsumowanie

To był bardzo intensywny i trudny rok. W lutym zmarł mój ojciec (MS) i mimo wielu wspaniałych i pomyślnych chwil, jakie się pojawiały nieomal każdego miesiąca, to wydarzenie to przesądziło o smutnej i gorzkiej nucie dominującej nad resztą roku. Mimo to, pracowaliśmy jeszcze więcej i jeszcze intensywniej.

Od stycznia rozpoczęliśmy sesję nagraniową na nową płytę studyjną o roboczym tytule: symbiotic. Zaprosiliśmy kilku naszych przyjaciół do udziału w tym przedsięwzięciu i jak dotąd powstały robocze wersje utworów z udziałem Dawida Adrjanczyka, Michała Litwińca, Job Karmy, Jana Kubka… Sesję przerwaliśmy w czerwcu i zamierzamy zakończyć ją wiosną 2015 roku.

Oczywiście w 2014 roku zagraliśmy kilka koncertów.

W marcu odbył się akustyczny koncert i rejestracja tradycyjnych technik wokalnych (AN) na Uniwersytecie w Preszowie SK (marzec) we współpracy z Michałem Smetanką.

Interesujący był wakacyjny zestaw koncertów w lipcu i sierpniu, który rozpoczęliśmy bardzo przyjemnym graniem i pobytem w Liverpoolu, UK, później była robocza, otwarta próba w Kawiarni Naukowej, Kraków, a po niej koncert na Off Festiwal, Katowice i wyjazd na interesujący i unikalny Shakuhachi Fest. w Pradze, Cz. W Liverpoolu, Krakowie i Katowicach zagraliśmy w znakomitym towarzystwie naszych stałych współpracowników i przyjaciół – Małgosi Tekli Tekiel (git. basowa) i Janka Kubka (tabla, isntr. perkusyjne). Granie w tym składzie jest zawsze wielką przyjemnością!

Do wartych odnotowania należały także dwa koncerty Biotop Lechnica Tour (we Wrocławiu i Krakowie) z kobiecym duetem z USA: Spires That In The Sunset Rise i Michałem Litwińcem. W październiku zagraliśmy koncert (plus mała prezentacja instrumentów tradycyjnych i nowych) w ramach Kalisz Ambient Fest., a w listopadzie AN wystąpiła wraz z Job Karmą na Wroclaw Industrial Fest.

Odnotować warto także specjalny, listopadowy krakowski event z poezją Zenona Fajfera w ramach Ha!art Fest. podczas którego po raz pierwszy podstawowym instrumentem obok głosu AN był nowy nasz nabytek – syntezator Moog.

Koncertowy rok zakończyliśmy interesującym graniem muzyki do filmu z 1924 roku o pierwszej ekspedycji na Mt. Everest (The Epic of Everest) podczas grudniowego Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie (Kino Pod Baranami). Także podczas tego koncertu wsparli nas doskonali muzycy i przyjaciele: Michal Smetanka i Janek Kubek.

Nasza autorska seria dokumentacyjna World Flag Records w 2014 roku wzbogaciła się o trzy płyty z serii Sound Walks: Venezia summer soundwalk (WFR044/2014), Triest summer soundwalk (WFR045/2014), Ljubljana-Estergom soundwalk (WFR046/2014). Nagrania pochodzą z naszych własnych rejestracji dokonanych w 2013 roku. Na początku 2014 roku zaczął się rozchodzić (opublikowany formalnie pod koniec 2013 r.) specjalny nakład płyty pt. 3 x symbiotic music Larva 01 (do dostania jedynie bezpośrednio od nas) zapisu koncertu jaki zagraliśmy z Tundrą (Dawid Adrjanczyk, Krzysztof Joczyn) w Klubie Stacja Orunia w Gdańsku w październiku 2013 roku.

Ważnym elementem naszej pracy (często trudno ustalić granicę pomiędzy muzyką a innymi dziedzinami jakimi się stale zajmujemy) były warsztaty, pokazy, spotkania autorskie i pośród nich koniecznie należy wspomnieć o Bio::Flow – autorskim cyklu wykładów, pokazów i warsztatów etnobotanicznych w Galerii sztuki współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie (spotkania odbywały się od stycznia do maja i końcowe jesienią plus opracowanie internetowej wersji publikacji Bio::Flow! Poradnik miejskiego ogrodnictwa). Także dwa duże warsztaty:

wiosenny warsztat etnobotaniczny w Czerwonym Klasztorze SK (koniec kwietnia i początek maja) oraz warsztat letniego przesilenia, Brutowce SK (czerwiec) były ważnymi elementami naszej rocznej pracy. Poza wymienionymi warsztatami terenowymi o specjalnym charakterze, wspomnieć musimy warsztaty (maj) budowania instrumentów Sztuka współczesna – wejście przez las, Sokół, Nowy Sącz oraz akcję z cyklu photodrone (z Bogdanem Kiwakiem) w herbaciarni Czajownia w Krakowie (m. innymi instalacja lira rowewrowa) i autorską wystawę fotogramów etnobotanicznych z małą prezentacją muzyczną w Spichlerzu Sztuki w Kołbaczu k/Szczecina.

Trudno nam oddzielić od szeroko pojmowanej działalności muzycznej trekking w tundrze, jaki już kolejny raz odbyliśmy w Sapmi (Sapmi/Szwecja) w sierpniu oraz inspirujące wyjazdy do Berlina, Londynu, Bergen, Sztokholmu, Paryża, Linzu.

Od lipca staliśmy się właścicielami małego ogrodu i kilku budynków we wsi Lechnica na Słowacji, nazwaliśmy to miejsce Biotopem Lechnica.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.